Hvatači ili odvajači nečistoća, poznati i kao separatori sedimenta - imaju za cilj da uklone nečistoće (prvenstveno sastavljene od čestica peska i rđe) koje kruže unutar zatvorenih petlji sistema.
Ako se prljavština ne bi uklonila, efikasnost sistema bi bila značajno smanjena. Tako da možemo da kažemo da je ovo negde njihova osnovna prednost.
Odgovarajući separator prljavštine „hvata“ sve čestice prljavštine bez blokiranja protoka kroz sistem.
Kada ne biste koristili hvatače nečistoća, nagomilavanje prljavštine i drugih sedimenta (pesak, produkti zavarivanja i dr.) u sistemu bi dovelo do povećanog pada pritiska, blokada i prevremenog kvara komponenti.
A sve ovo definitivno želite da zaobiđete!
Kako funkcionišu odvajači nečistoća?
Sistemske nečistoće se odvajaju iz sistema uz pomoć nekoliko metoda, u zavisnosti od vrste korišćenog separatora nečistoća.
U nekim modelima, unutrašnji koalescentni medijumi pomažu da se uvučeni vazduh i suspendovane čvrste materije odvoje od sistemske tečnosti. Dizajn jedinice je takav da usporava brzinu tečnosti, omogućavajući uvučenom vazduhu i suspendovanom sedimentu da izađu iz rastvora.
Tangencijalne ulazne i izlazne mlaznice zatim indukuju centrifugalni protok tečnosti, stvarajući vrtlog niskog pritiska u centru rezervoara, gde uvučeni vazduh može izaći iz rastvora i plutati na vrh rezervoara - pri čemu suspendovani sediment/nečistoće može potonuti na dno.
Postoje dva tipa odvajača nečistoća: klasični i magnetni.
Verzije opremljene magnetom su dizajnirane za odvajanje gvozdenih nečistoća. Zato mnogi odluče da ugrade baš magnetni odvajač nečistoća.
Zašto treba da se odlučite za instalaciju hvatača nečistoća?
Današnji visoko energetski efikasni sistemi grejanja i hlađenja mogu da ponude optimalne performanse i uštedu energiju - kada je voda u sistemu bez nečistoća.
Kada nema hvatača nečistoća, prljavština se može akumulirati na više mesta u sistemu.
Kako istraživanja, tako i praktična iskustva pokazuju da nakupljene nečistoće dovode do znatno smanjene energetske efikasnosti, a samim tim i do većih troškova energije.
Koje su glavne prednosti odvajača nečistoća?
Optimalno odvajanje prljavštine u kombinaciji sa energetskom efikasnošću.
Namenjeni za upotrebu u zatvorenim sistemima grejanja i hlađenja.
Separatori prljavštine štite kotlove i pumpe od oštećenja izazvanih taloženjem čestica prljavštine.
Takođe nude prednosti u slučaju primene u starim sistemima ili kada se otvoreni sistem pretvara u zatvoreni sistem.
Uklanjanje čestica prljavštine iz sistemske vode produžava radni vek pumpi, kontrolne opreme i ostalih sistemskih dodataka.
Najnoviji odvajači nečistoća uklanjaju čak i najsitnije čestice prljavštine iz vode za instalaciju.
Do 60% bolje performanse u poređenju sa konvencionalnim separatorima prljavštine.
Izuzetno nizak otpor protoka rezultira manjom potrošnjom energije.
Standardna brzina protoka do 3 m/s.
Stalne performanse tokom celog životnog veka.
Minimalno održavanje
Dakle, istraživanja i praktična iskustva su pokazali da sprečavanje nakupljanja prljavštine u vašem sistemu grejanja može da vam uštedi mnogo novca!
Kada je u pitanju njihovo pozicioniranje, separatori prljavštine se najčešće postavljaju neposredno pre nego što sistemska voda uđe u jedinicu za grejanje ili hlađenje u vašem sistemu, hvatajući svu prljavštinu pre nego što uđe u komponente.
Novi magnetni odvajači nečistoća automatski izvlače (magnetnu) prljavštinu iz sistemske vode u sistemima za grejanje i hlađenje - kako bi sprečili smanjenje prinosa ovih sistema tokom njihovog radnog veka.
Dakle, možemo da zaključimo da montaža hvatača treba da obezbedi zaštitu osetljive opreme poput merne opreme, pumpi, regulacionih ventila.
Kompanija Gas Lider može da vam ponudi asortiman najnovijih hvatača nečistoća na tržištu, brenda Ferro. Takođe bismo izdvojili i Ferro slavinu sa ručkom i hvatačem nečistoće.
Gas Lider u svojoj ponudi ima i Magnetni filter nečistoća ZUM Pneumatex, Brenda HEIMEIER.
Naši stručnjaci su tu da vam pomognu u odabiru adekvatnog odvajača nečistoća za vaš sistem grejanja/hlađenja.